Raport ECCA na temat europejskiego identyfikatora studenta

Data publikacji: 30.04.2021
European Campus Card Association, stowarzyszenie zrzeszające użytkowników i dostawców systemu karty uczelnianej, przeprowadziło ankietę na temat elektronicznego identyfikatora studenta. Na podstawie zebranych opinii przygotowano raport „Student eID Framework” na temat zwiększenia mobilności studentów w zakresie międzynarodowego kształcenia akademickiego.

Od momentu powstania w 2002 r. ECCA zajmuje się zagadnieniem elektronicznej identyfikacji studentów (eID) w instytucjach szkolnictwa wyższego, zapewniającej wiarygodną identyfikację studentów i bezpieczny dla nich dostęp do usług akademickich w krajach europejskich. Europejski identyfikator studenta, który ma zostać wdrożony do 2025 r., ma umożliwiać łatwą rejestrację elektroniczną w instytucji edukacyjnej i zapewniać dostęp do transgranicznych usług online podczas pobytu za granicą.

Konsultacje z interesariuszami

Podstawą raportu „Student eID Framework” opracowanego przez ECCA są konsultacje z interesariuszami, przeprowadzone w styczniu 2021 roku za pomocą ankiety on-line. Celem było uzyskanie opinii zainteresowanych stron na temat wiedzy, wymagań i korzyści wynikających z europejskiego identyfikatora studenckiego. Wnioski z przeprowadzonego badania zebrano w dokumencie ogólnie podsumowującym zagadnienie, jakim jest bezpieczna identyfikacja i uwierzytelnianie studentów za pomocą eID.

W raporcie znalazły się opinie osób reprezentujących uczelnie, studentów, usługodawców, informatyków i inne grupy zaangażowane w projekt eID. Respondenci pochodzili z krajów europejskich, ale też z Azji, USA czy Kanady. W sumie do analizy uwzględnionych zostało 207 ankiet (w pełni uzupełnionych na 279 nadesłanych) z 25 krajów. Przedstawiciele uczelni stanowili 41%, studenci 44%, usługodawcy 9%, a pozostali 6% (tj. programiści, specjaliści IT, producenci itp.).

Wyniki i podsumowanie analizy

Badanie przeprowadzone przez ECCA wykazało, że 91% uczelni jest pozytywnie nastawiona do projektu elektronicznej identyfikacji studentów. Średnio 82% wszystkich badanych uważa, że eID może zastąpić istniejącą legitymację studencką czy też kartę kampusową. Ponad 60% przedstawicieli uczelni jest tego zdania, lecz to studenci są najliczniejszą grupą wyrażającą ten pogląd – aż 70%.

Wśród funkcji, jakie miałoby pełnić projektowane rozwiązanie, wskazywano:

  • bezpieczna identyfikacja studenta, uwierzytelnianie i przesyłanie jego danych między uczelniami,
  • ograniczenie procedur administracyjnych i ryzyka błędów związanych z ręcznym wprowadzaniem danych,
  • dostęp dla studenta do usług akademickich zarówno na terenie kampusu, jak i poza nim w wymiarze międzynarodowym.

W raporcie znalazły się również informacje na temat preferowanych technologii wykorzystanych na potrzeby eID. Średnio ponad 62% wszystkich zainteresowanych stron za najlepsze rozwiązanie uznało system hybrydowy, rozumiany jako połączenie dwóch lub więcej nośników (np. karty inteligentnej i urządzenia mobilnego lub innego formatu).

Jako członek ECCA, a zarazem partner technologiczny zaangażowany w projekt eID, zachęcamy do zapoznania się z wynikami badań.
Pełna treść raportu dostępna jest pod linkiem Student eID Framework.


Dowiedz się więcej