Technologia RFID

W ciągu kilku sekund zlokalizujesz przedmioty, zbierzesz listę środków trwałych, zweryfikujesz dostępne surowce, zidentyfikujesz elementy serwisowania, zmonitorujesz strefy dostępu i wykonasz jeszcze wiele innych działań wymagających kontroli. Z technologią RFID wygodnie, szybko i dokładnie przeprowadzisz wymagany przegląd rzeczy, oszczędzając czas i koszty, które generuje manualne sprawdzanie lub z wykorzystaniem innych metod bądź narzędzi.

Automatyczna identyfikacja przedmiotów i obiektów

Już w ciągu sekund rozpoznasz obiekt, bez względu na odległość, wielkość powierzchni czy nagromadzenie elementów.
technologia_rfid.png

Technologia RFID znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest sprawne monitorowania i precyzyjna identyfikacja obiektów w czasie rzeczywistym. Idealnie sprawdza się na dużych powierzchniach i odległościach, jak również w przypadku występowania dużej liczby elementów, ponieważ zaledwie w ciągu kilku sekund można odczytać jeden przedmiot, jak i większą ich grupę. Identyfikacja za pomocą RFID dokonywana jest zdalnie i bezdotykowo, dlatego do rozpoznania konkretnego obiektu nie potrzeba bezpośredniego kontaktu. Cały proces przebiega na bieżąco, a odczytana informacja o obiekcie natychmiast jest dostępna i gotowa do odczytu w systemie.

technologia_rfid_radiowa_identyfikacja_przedmiotow.pngSkróć czas i ogranicz koszty identyfikacji i kontroli obiektów

cog.svgCechy

  • Identyfikacja wielu obiektów w krótkim czasie.
  • Dane na temat obiektów dostępne w systemie.

check.svgZalety

  • Szybsze i łatwiejsze odczytywanie informacji.
  • Eliminacja papierowej dokumentacji.

chart.svgKorzyści

  • Sprawniejsze wykonywanie prac kontrolingowych.
  • Zapobieganie błędom i przejrzystość informacji.

Z RFID usprawnisz procesy identyfikacji i kontroli obiektów w wielu obszarach działalności. Technologia jest wykorzystywana w procesach przemysłowych, logistyce, magazynowaniu, zapewnieniu bezpieczeństwa, handlu i usługach. Ułatwia prace inwentaryzacyjne, serwisowe czy kontrolingowe. Jest wsparciem w BHP przy wyznaczaniu stref dostęp i organizowaniu ewakuacji.

okreslanie_miejsca_skladowania_towaru.png

Określanie miejsca składowania towaru.

odnajdywanie_i_zliczanie_srodkow_trwalych.png

Odnajdywanie i zliczanie środków trwałych.

weryfikacja_stanow_magazynowych.png

Weryfikacja stanów magazynowych.

ocena_stanu_posiadanych_zasobow.png

Ocena stanu posiadanych zasobów.

identyfikacja_elementow_do_serwisowania.png

Identyfikacja elementów do serwisowania.

prowadzenie_prac_inwentaryzacyjnych.png

Prowadzenie prac inwentaryzacyjnych.

zarzadzanie_sprzetem_i_narzedziami.png

Zarządzanie sprzętem i narzędziami.

monitorowanie_wejsc_i_wyjsc_na_terenie_obiektu.png

Monitorowanie wejść i wyjść na terenie obiektu.

okreslanie_lokalizacji_osob_w_obiekcie.png

Określanie lokalizacji osób w obiekcie.

przeprowadzanie_ewakuacji_bhp.png

Przeprowadzanie ewakuacji BHP.

Technologia RFID to rozwiązanie przeznaczone dla wielu branż

lokalizacja_surowcow_magazynowych.png

Lokalizacja surowców magazynowych

Oznaczenie pól odkładczych tagiem RFID pozwala zbierać informacje na temat lokowanych na nich i pobieranych z nich materiałów. W momencie, gdy na polu odkładczym znajdzie się półprodukt, pracownik na kolejnym gnieździe produkcyjnym otrzyma powiadomienie, że dany element roboczy jest do pobrania. W przypadku gotowych produktów informacja o zleceniu gotowym do odebrania trafia do systemu WMS i otrzymuje ją również klient. Pomaga to w utrzymaniu płynności produkcji, zapobiega marnowaniu czasu i zaleganiu towaru.

Kompletacja towarów na sprzedaż

RFID ułatwia poprawne kompletowanie zamówień składających się dużej ilości elementów. Każdy element, który trafia do paczki jest identyfikowany zgodnie z przypisanym mu oznaczeniem, co eliminuje ryzyko pomyłek – braków czy duplikowanych akcesoriów. Spakowane zamówienie przejeżdża przez bramkę, a system weryfikuje ilość i rodzaj elementów znajdujących się w paczce. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, zamówienie jest wstrzymane i nie opuszcza magazynu, co zapobiega późniejszym i kosztownym reklamacjom.

kompletacja_towarow_na_sprzedaz.png

Zarządzanie narzędziami na produkcji

Z RFID łatwiejsza jest inwentaryzacyjne, szczególnie w modelu rozproszonym. W krótkim czasie można sczytać rodzaj i ilość środków trwałych występujących w poszczególnych pomieszczeniach czy znajdujących się w magazynie. Wygodniej jest również przeprowadzić remanent i przegląd zasobów w dużych obiektach usługowych, jak hotele czy lokale gastronomicznie. Można szybko ocenić, czy zasoby nie zaginęły, czy znajdują się we właściwym pomieszczeniu i czy wymagają naprawy.

weryfikacja_oryginalnosci_produktu.png

Weryfikacja oryginalności produktu

Technologia RFID pozwala ustalić stan fabryczny produktu. Dzięki tagom zamieszczonym w poszczególnych elementach handlowiec lub serwisant dokonujący rutynowego przeglądu w ramach gwarancji może z łatwością stwierdzić, czy komponenty pozostają oryginalne i nie zostały w trakcie użytkowania wymienione na nieautoryzowane u producenta.

Serwisowanie i wymiana komponentów

Dzięki technologii RFID łatwiejsze są prace związane z serwisowaniem i wymianą zniszczony czy zużytych komponentów. Z informacji zapisanych w tagu serwisant może szybko odczytać dane na temat przeprowadzonych prac konserwacyjnych i dokonanej wymiany, a także czy dokonała tego osoba z uprawnieniami i w ramach przewidzianej umowy.

serwisowanie_i_wymiana_komponentow.png

transparentnosc_etapow_produkcji.png

Transparentność etapów produkcji

RFID zapewnia przejrzystość i identyfikowalność wszystkich etapów produkcji. Jest uzupełnieniem informacji rejestrowanych w systemie MES przez pracownika lub bezpośrednio z maszyny. Tag będący nośnikiem przemieszcza się w hali produkcyjnej wraz obiektem, a anteny na gniazdach roboczych odczytują zawarte na nim informacje dotyczące realizowanego zlecenia. Ułatwia to weryfikację czasu trwania poszczególnych etapów, ilości wykonanych prac w danym momencie, a także prawidłowe wykorzystanie materiałów w procesie produkcji.

Zarządzanie narzędziami na produkcji

Otgowanie sprzętu znajdującego się w narzędziowni pozwala szybko zweryfikować czy dany przyrząd został już zwrócony, czy nadal znajduje się w użyciu. Po zakończonej pracy łatwiej też odnaleźć sprzęt pozostawiony poza kantorkiem i sprawdzić, czy żaden nie zaginął. Tak gromadzone informacje usprawniają zarządzanie zakupami i procesem likwidacji. Osoba uprawniona uzyskuje dane na temat ilości narzędzi przeznaczonych do utylizacji i ilości potrzebnej do zamówienia.

technologia_rfid_dlaczego_warto.png

Dlaczego warto skorzystać z technologii RFID?

  • Możliwość odczytu dużej ilości elementów rozłożonych na dużej przestrzeni w ciągu zaledwie kilku sekund.
  • Sprawniejsza i dokładniejsza identyfikacja obiektów pozwalająca zaoszczędzić czas i związane z nim koszty.
  • Eliminacja ręcznie wypełnianej papierowej dokumentacji na rzecz elektronicznego rejestru.
  • Eliminacja błędów, jak braki czy powielenia, które mogą wystąpić przy innych metodach identyfikacji.
  • Sprawne porządkowanie przedmiotów, łatwe ich śledzenie i szybkie identyfikowanie zapewniająca większą transparentność.
  • Możliwość zapisu większej ilości szczegółowych informacji o obiekcie na nośniku RFID.
  • Możliwość wielokrotnej edycji danych o obiekcie zakodowanych na nośniku celem ich aktualizacji.


Dowiedz się więcej